مهندسی هوا فضا

02 11 2019
کد خبر : 4246844
تعداد بازدید : 54

دبیر انجمن علمی شماره همراه استاد مشاور شماره همراه
علیرضا نوری    

 

آخرین اخبار و اطلاعیه

تقدیر از پژوهشگران حوزه مهندسی فضایی انجمن علمی دانشجویی مهندسی هوافضا

بازتاب برنامه گرامی داشت هفته جهانی فضا دانشگاه گیلان در سازمان ملل و سازمان فضایی ایران

هفته جهانی فضا در دانشگاه گیلان

انجمن علمی مهندسی مکانیک هوافضا دانشگاه گیلان با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه گیلان، مدیریت کارآفرینی و ارتباط با جامعه دانشگاه گیلان و پارک علم و فناوری استان گیلان، از تاریخ 13 الی 18 مهر 1398، پنج برنامه گوناگون در حوزه علوم و فناوری فضایی با حضور 282 دانشجو رشته های مختلف از جمله مهندسی، پزشکی، علوم انسانی و ... برگزار نمود.

سمینار آشنایی با فضا

سمینار آشنایی با فضا در روز شنبه مورخ 13 مهرماه سال جاری از ساعت 14 الی 15:30 در آمفی تئاتر شهید نورانی دانشگاه گیلان با حضور 73 دانشجو رشته ­های گوناگون اعم از مهندسی، پزشکی، علوم انسانی و ... برگزار شد.    

علم و فناوری فضایی در حال حاضر به یکی از پراهمیت­دارترین حوزه­های دنیا بدل شده است بطوریکه اگر کشوری در این حوزه ورود پیدا کند از جایگاه ویژه­ای در میان سایر کشور کسب خواهد کرد؛ خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران در این حوزه ورود پیدا کرده­است و پیشرفت­های چشمگیری نیز داشته اما برای ادامه این مسیر نیاز فراوانی به متخصصین و دانشمندان در علوم و فناوری فضایی احساس می­شود. نقطه آغاز مسیر پر پیچ و خم این علم، سمینار آشنایی با فضا است.

در این سمینار دکتر زارع­ پور، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه گیلان و از افراد سرشناس این حوزه در کشورمان، به ارائه موضوعات این حوزه پرداختند و در پایان برنامه نیز به پرسش­های دانشجویان پاسخ دادند.

از موضوعاتی که در  سمینار آشنایی با فضا مطرح شد می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بیان تاریخچه اختراع موشک­ها در جهان؛
 2. تشریح و مقایسه برنامه­های فضایی روسیه و آمریکا؛
 3. بیان کشورهای دارای فناوری فضایی و تحلیل جایگاه جمهوری اسلامی ایران در این حوزه؛
 4. تشریح برنامه­های فضایی کشورمان و ماموریت­های پیش­رو؛
 5. پرسش و پاسخ با دانشجویان.
 6. گردهمایی صنعت دانشگاه در حوزه فضایی

گردهمایی صنعت دانشگاه در حوزه فضایی که اجتماعی از سه نهاد دانشگاهی، دولتی و خصوصی بود در روز یک­شنبه مورخ 14 مهرماه سال جاری از ساعت 10 الی 12 در تالار حکمت دانشگاه گیلان با حضور مسئولین استانی، دانشگاهی، اساتید دانشگاه و 117 دانشجو رشته­های گوناگون اعم از مهندسی، پزشکی، علوم انسانی و ... برگزار شد

بعد از آشنایی دانشجویان با علوم و فناوری فضایی باید برنامه­ای تدوین می­شد که دانشجویان بتوانند با صنعت فضایی و فرصت­ها و چالش­های این صنعت آشنا شوند به این دلیل انجمن علمی مهندسی مکانیک هوافضا دانشگاه گیلان تصمیم به برگزاری گردهمایی تحت این عنوان گرفت.         

در ابتدای مراسم مهندس پرواس، دبیر هفته جهانی فضا دانشگاه گیلان به خیرمقدم و تشریح پیشینه­ی هفته جهانی فضا و دلایل لزوم برگزاری مراسمات گوناگون در این هفته پرداخت و سپس دکتر ملک­پور، معاونت فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری استان گیلان بیانات خود را در زمینه جایگاه صنایع نوپا و شرکت­های دانش­بنیان حوزه فضایی و حمایت­های ملی از این صنایع ایراد کرد.    

در ادامه دکتر زارع­ پور، عضو هیئت علمی دانشکده مکانیک دانشگاه گیلان، دکتر پورفرزانه، مدیرعامل شرکت طراحی سامانه ­های قوای محرکه فرزانگان، دکتر جمیل ­نیا، مدیرعامل شرکت صنعت گستر مجد و عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه گیلان که از افراد تاثیرگذار این حوزه هستند  به ایراد دیدگاه­های خود در زمینه­ صنعت فضایی و فرصت­ها و چالش­های این حوزه پرداخت.               

از موضوعاتی که در گردهمایی صنعت دانشگاه در حوزه فضایی مطرح شد می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بیان پیشینه هفته جهانی فضا و دلایل لزوم برگزاری مراسمات مختلف مرتبط با علوم و فناوری فضایی در این هفته؛
 2. تشریح جایگاه صنایع نوپا و شرکت­های دانش­بنیان حوزه فضایی و حمایت­های ملی از این صنایع؛
 3. تشریح صنعت فضایی روسیه و چین و تفاوت­های موجود با جمهوری اسلامی ایران؛
 4. تشریح صنعت فضایی در کشورمان و فرصت­ها و چالش­های موجود در این حوزه.

 اکران و تحلیل فیلم سینمایی MARTIAN

اکران و تحلیل فیلم سینمایی MARTIAN در روز دوشنبه مورخ 15 مهرماه سال جاری از ساعت 11 الی 14 در خانه فرهنگ دانشگاه گیلان با حضور 33 دانشجو رشته­ های گوناگون اعم از مهندسی، علوم انسانی، هنر و ... برگزار شد.     

فیلم­های سینمایی MARTIAN به علت اینکه بر اساس واقعیت­های علمی ساخته شده­است، گزینه مناسبی بود که دانشجویان را با این صنعت بیش از پیش آشنا کنیم. مهندس پرواس، دبیر هفته جهانی فضا دانشگاه گیلان، پس از تحلیل چالش­هایی که در فیلم وجود داشت، به گفتگو با دانشجویان در حوزه زندگی در سیاره­ای دیگر پرداخت و در ادامه دانشجویان ایده ­ها و نظرات خود را در این حوزه مطرح کردند.

از موضوعاتی که در اکران و تحلیل فیلم سینمایی MARTIAN مطرح شد می ­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. اکران فیلم سینمایی MARTIAN؛
 2. بیان پیشینه سفر به سیارات دیگر و زندگی در آن­ها؛
 3. تشریح چالش­های موجود در ماموریت ­های فضایی؛
 4. گفتگو با دانشجویان در این حوزه.

 سمینار آشنایی با مواد مرکب و روش­های ساخت

سمینار آشنایی با مواد مرکب و روش­های ساخت در روز دوشنبه مورخ 15 مهرماه سال جاری از ساعت 13 الی 17 در آمفی تئاتر شهید نورانی دانشگاه گیلان با حضور 29 دانشجو رشته­ های گوناگون اعم از مهندسی، پزشکی، علوم انسانی و ... برگزار شد.

یکی از چالش­های موجود در صنعت فضایی، مواد اولیه صنایع است. امروزه کامپوزیت­ها به خوبی توانسته­اند این چالش را حل کنند. پس از بررسی چالش­های ماموریت­های موجود در این حوزه بر اساس مستندات احساس نیاز به سمینار آشنایی با مواد مرکب و روش­های ساخت بیشتر از همیشه می­ شود و دلیلی بر لزوم برگزاری این سمینار است.        

در این سمینار دکتر کاظمی، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه گیلان و از افراد سرشناس حوزه مهندسی هوافضا در کشورمان، به ارائه موضوعات این حوزه پرداختند و در پایان برنامه نیز به پرسش ­های دانشجویان پاسخ دادند.

از موضوعاتی که در سمینار آشنایی با مواد مرکب و روش­های ساخت مطرح شد می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. انواع مواد اولیه در صنایع فضایی؛
 2. بیان تعریف کامپوزیت و ویژگی­های آن؛
 3. تشریح کاربردهای این ماده در صنایع فضایی؛
 4. پرسش و پاسخ با دانشجویان
 1. گردهمایی رصد آسمان شب

گردهمایی رصد آسمان شب در روز پنج­شنبه مورخ 18 مهرماه سال جاری از ساعت 22 الی 7 در  دانشگاه گیلان با حضور 30 دانشجو رشته ­های گوناگون اعم از علوم پایه، مهندسی، علوم انسانی و ... برگزار شد.

گردهمایی رصد آسمان شب بهانه­ ای برای گردهم آمدن دانشجویان علاقمند به علوم و فناوری فضایی بود که پس از گذراندن برنامه ­های گوناگون، مشتاق به آشنایی با سیارات دیگر و مشاهده­ی آنها بودند.      

در این گردهمایی دکتر صفاری، عضو هیئت علمی دانشکده علوم پایه دانشگاه گیلان و از افراد سرشناس حوزه فیزیک و اخترشناسی در کشورمان، به ارائه موضوعات در حوزه علوم فضایی و سیارات قابل سکونت پرداخت و سپس خانم حدادی، دبیر انجمن علمی نجوم دانشگاه گیلان، به تشریح انواع وسایل رصد ستارگان و نحوه­ استفاده از آن­ها پرداختن و در پایان برنامه نیز به پرسش­های دانشجویان پاسخ دادند. 

از موضوعاتی که در گردهمایی رصد آسمان شب مطرح شد می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بیان علوم فضایی و سیارات قابل سکونت؛
 2. تشریح انواع وسایل رصد ستارگان و نحوه استفاده از آن­ها؛
 3. رصد آسمان شب؛
 4. پرسش و پاسخ با دانشجویان.      

تصاویر برنامه ها

 


دسته بندی :
بین رشته ای

خبر های مهم

نمایشگر دسته ای مطالب

20 11 2023

جشن ازدواج 31 زوج دانشجویی به میزبانی دانشگاه گیلان برگزار شد

جشن ازدواج 31 زوج دانشگاهی با حضور رئیس دانشگاه گیلان، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان، مدیران دانشگاهی و دانشجویان در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد. دکتر فرید نجفی رئیس دانشگاه گیلان در این مراسم ضمن تبریک میلاد حضرت زینب (س) و روز پرستار، برای تمامی مزدوجین آرزوی خوشبختی کرد. رئیس دانشگاه گیلان ضمن معرفی دانشگاه گیلان به عنوان دانشگاه دوستدار خانواده گفت: ما پیگیر ساخت 210 واحد آپارتمانی متاهلی از سهمیه وزارت علوم برای دانشگاه گیلان هستیم و همانطور که سال قبل قول دادیم که مسکن متاهلی را در دانشگاه راه اندازی کنیم با همت واحدهای مختلف، از ترم آینده میزبان دانشجویان متاهل در 18 خوابگاه متاهلی دانشگاه خواهیم بود. دکتر نجفی در انتها هم با توجه به تقارن این جشن با سالروز میلاد حضرت زینب (س)، زندگی مشترک را شبیه پرستاری دانست و گفت: زن و شوهری که با هم زندگی می کنند در همه ابعاد زندگی باید پرستار همدیگر باشند. حجت الاسلام والمسلمین علی محمد عباسی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های گیلان؛ ازدواج دانشگاهی را ازدواجی آگاهانه، به هنگام و آسان دانست و گفت: سعی خواهیم کرد که ازدواج آگاهانه را در کنار همکارانمان ترویج دهیم. وی همچنین از آمادگی دفتر نهاد رهبری در دانشگاه برای پذیرش مراجعه دانشجویان پسر و دختر در امر ازدواج خبر داد و گفت: ما تلاش می کنیم تا مقدمات ازدواج عزیزان دانشگاهی را فراهم کنیم. شایان ذکر است ادای احترام به شهدای گمنام دانشگاه، کاشت 31 نهال مثمر به اسم زوج های دانشگاهی، جاری شدن صیغه عقد یکی از زوجین به صورت نمادین، پرچم گردانی حرم امام رضا (ع)، اجرای برنامه های شاد و مفرح، کارگاه های آموزشی و اردوی تفریحی از دیگر برنامه های این مراسم بود. تصاویر

13 11 2023

نتایج ششمین دوره مسابقات قرآن فرزندان اساتید و کارکنان دانشگاه گیلان (رشته های آوایی)

ششمین دوره مسابقات قرآن ویژه فرزندان (دختر و پسر) اعضای هیئت علمی و یاوران علمی (کارکنان) دانشگاه گیلان در بخش «آوایی»  ۲۱ آبان ماه 1402 با حضور ۳۶ شرکت‌کننده در رشته‌های قرائت ترتیل، قرائت تحقیق و حفظ قرآن در خانه فرهنگ دانشگاه برگزار شد، که نتایج این دوره از مسابقات به شرح زیر اعلام گردید: حفظ: مهدیسا ابراهیم پور _ اطهر هدایتی _ مهرسا ابراهیمی _ حسین عباسی _ بهراد ابراهیمی ترتیل: مطهره فرحی _ زهرا عباسی سیدمهدی میر ابوطالب _ محمدمهدی محمودنژاد _ مصطفی صدرممتاز تحقیق: یگانه محمدی _ محمدامین نیک بین ​​​​​​​ معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه برای این عزیزان قرآنی آرزوی موفقیت و پیشرفت را دارد. یادآور می گردد از برگزیدگان این دوره در جشن فرزندان قرآنی دانشگاه که ساعت ۱۵ روز سه شنبه ۲۳ آبان‌ماه در تالار حکمت برگزار می‌شود، تجلیل خواهد شد.