بستن
FA EN AR RU FR CHI

بازگشت به صفحه کامل

رهبر انقلاب فرمودند: آیت‌الله دکتر بهشتی نسبت به من اولی هستند

رهبر انقلاب فرمودند: آیت‌الله دکتر بهشتی نسبت به من اولی هستند


رهبر انقلاب فرمودند: آیت‌الله دکتر بهشتی نسبت به من اولی هستند

سال ۱۳۵۸ در بحبوحۀ تشکیل مجلس خبرگانِ تدوین قانون اساسی، زمزمه‌هایی ـ عمدتا از سوی منافقین، نهضت آزادی و لیبرال‌ها ـ آغاز شد که رییس‌جمهور کشور، حضرت امام خواهد بود! در پیش‌نویس قانون اساسی هم، اصل ولایت فقیه، دیده نشده بود...

 

 

 

 به مناسبت سالگرد تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی در سال ۱۳۵۸ دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، خاطره زیر از آن روز‌ها را به نگارش درآورده است.

به گزارش «تابناک» و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی، در این خاطره آمده است:

آذر ماه یادآور خاطره شکوهمند سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی در سال ۱۳۵۸ است. در آن زمان با اینکه دولت موقت، خواهان تأخیر در تصویب این قانون بود ولی حضرت امام (ره) دستور تسریع آن را صادر فرمودند. این قانون، یکی از موفق‌ترین و مترقی‌ترین تجارب، در تلفیق حقوق اساسی جدید با قوانین فقه شیعه برای ارائه حکومتی مبتنی بر تعالیم حیات بخش اسلام است.

سال ۱۳۵۸ در بحبوحۀ تشکیل مجلس خبرگانِ تدوین قانون اساسی، زمزمه‌هایی ـ عمدتا از سوی منافقین، نهضت آزادی و لیبرال‌ها ـ آغاز شد که رییس جمهور کشور، حضرت امام خواهد بود. در پیش‌نویس قانون اساسی هم، اصل ولایت فقیه، دیده نشده بود. چند گروه از نیروهای انقلاب، درصدد برآمدند تا ضمن تدوین پیش نویسی جدید و ارائه به شهید بزرگوار آیت‌الله دکتر بهشتی، با اعضای مجلس خبرگان قانون اساسی، مذاکره کنند که اصل ولایت فقیه در کمیسیون‌ها و بالنتیجه در مصوبات مجلس خبرگان، گنجانده شود. در پی تلاش فراوان نیروهای انقلاب، سرانجام اصل ولایت فقیه و رهبریِ امت، در قانون اساسی گنجانده شد و با رای اکثریت قاطع، به تصویب رسید.

پس از آن، تلاش‌ها، برای تعیین اولین رییس جمهور، آغاز شد. ما و جمعی از دوستان همفکر، در شورای مرکزی حزب منصورون ـ که از سال ۱۳۵۰ تاسیس کرده بودیم ـ ضمن بررسی‌های فراوان، به نتیجه رسیدیم که بهترین گزینه برای ریاست جمهوری اسلامی ایران، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هستند و این موضوع را به تصویب شورای مرکزی حزب منصورون رساندیم.

سپس موضوع را در شورای مرکزی هفت گروه اسلامی ـ که در حال تبدیل به سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بود ـ مطرح و آن را مصوب نمودیم.

بنا شد من و آقای ذوالقدر و یک نفر دیگر به نمایندگی از مجموعۀ دوستان، خدمت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رسیده و موضوع و مصوبه شورای مرکزی را به استحضار ایشان برسانیم.

در منزل ایشان (واقع در خیابان ایران) با حضرت آقا، دیدار و موضوع را مطرح کردیم، ایشان با فروتنی و تواضع فراوان، از پذیرش این پیشنهاد، امتناع و با تأکید بر ویژگی‌های مدیریتی، اخلاقی و شایستگی‌های آیت الله شهید بهشتی، فرمودند: آیت‌الله دکتر بهشتی نسبت به من اولی هستند، بروید کاندیداتوری ایشان را دنبال کنید. من و آقای ذوالقدر، نتیجۀ ملاقات با حضرت آقا را در شورای مرکزی منصورون، مطرح کردیم و نظر حضرت آقا در خصوص کاندیداتوری آیت‌الله بهشتی را به تصویب رساندیم؛ اما در شورای گروه‌های هفتگانه، افرادی از قبیل آقای بهزاد نبوی و چند نفر دیگر، مخالفت کردند و در نتیجه، موضوع، متوقف ماند.

 

 

 

 خاطره گویی محسن رضایی برای احیای گروه منصورون