دومین همایش ملی "دانشگاه آرمانی در گام دوم انقلاب" در دانشگاه گیلان برگزار شد

03 05 2023
کد خبر : 4227396
تعداد بازدید : 1136

دومین همایش ملی دانشگاه آرمانی در گام دوم انقلاب با حضور دکتر عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و پژوهشگران و اساتید دانشگاهی در تالار حکمت دانشکاه گیلان برگزار شد.

دکتر عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این همایش گفت: بیانیه گام دوم انقلاب از سوی رهبر معظم انقلاب راهگشا است بنابراین باید همه نسبت به اجرا و تحقق آن اهتمام کنند.

وی با بیان اینکه گام دوم انقلاب، گامی به جلو برای رفع کاستی‌ها و ثبت داشته‌ها است، اضافه کرد: جوانان در گام دوم انقلاب نقش مهمی دارند و خطاب اصلی هستند، آنان‌ می‌توانند در این رابطه تحول ایجاد کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب تکمیل پروژه ناتمام انقلاب است، خاطر نشان کرد: هدف آن نیز جوانان است تا کار را به سمت اهداف و آرمان‌های تحقق نیافته پیش ببرند که این خود یکی از موارد مهم در حوزه عدالت است.

وی با اشاره به شکل‌گیری انقلاب اسلامی با شعارهای ویژه اظهار کرد: شعارهای انقلاب اسلامی و آرمان های آن کماکان قابل دفاع است، انقلاب اسلامی با وجود جنگ تحمیلی، کشمکش های داخلی و تحریم ها گام‌های رو به جلو بسیاری برداشته است.

دکتر کلانتری با اشاره به نقش مهم دانشگاه‌ها و تاثیرگذاری آنان اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب موضوع تحول را مکرر مطرح و در دیدار اخیر بحث آمایش را بیان کردند که باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه در دانشگاه آرمانی معاونت آموزشی جایگاه متفاوتی می یابد، اظهار کرد: به همان میزان که معاونت آموزشی است معاونت فرهنگی هم بوده ضمن اینکه ارکان دانشگاه هم متفاوت می شود.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: در دانشگاه آرمانی استاد و دانشگاه نقش متفاوت می یابد همه دست به دست هم می‌دهند تا دانشگاه در تراز انقلاب اسلامی شکل گیرد.

دکتر فرید نجفی رئیس دانشگاه گیلان هم در این همایش گفت: این همایش ملی با هدف گفتمان‌سازی علمی برای نیل تدریجی به ایجاد دانشگاه‌های آرمانی، ترسیم الگوی آرمانی از یک دانشگاه بر اساس تراز انقلاب اسلامی، رصد و پایش وضعیت فعلی این مراکز علمی و نقصان نسبت به الگوی آرمانی و ارائه راهبردها و راهکارهای مرتبط برگزار شد.

رئیس دانشگاه گیلان گفت: دانشگاه آرمانی در تراز انقلاب اسلامی و نظام اسلامی باید از ۲ ویژگی شامل دانشگاهی اسلامی و جامعه محور برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه خروجی دانشگاه آرمانی در تراز انقلاب اسلامی باید افرادی مانند ابوعلی سینا و خواجه نصیرالدین طوسی باشد، اضافه کرد: دانشگاه جامعه محور نیز دانشگاهی است که در علم آن نفع وجود دارد و کاربردی است.

دکتر عبدالکاظم مجتبی زاده دبیر علمی این همایش هم به ارائه گزارشی از روند برگزاری این همایش پرداخت و گفت: جامعه در دانشگاه آرمانی، کارآفرینی، خانواده، فرهنگ، ارتباطات، دانشگاهیان و انقلاب اسلامی در دانشگاه آرمانی از محورهای این همایش بود که علاقمندان با این محورها و زیرمحورهای تعریف شده در آن مقاله ارائه دادند.

وی اضافه کرد: ۵۰ مقاله به دبیرخانه دومین همایش ملی دانشگاه آرمانی در گام دوم انقلاب ارسال شد که پس از داوری و بررسی؛ هفت مقاله برای سخنرانی و ۱۵ مقاله در قالب پوستر انتخاب شد.

شایان ذکر است در این همایش حجت الاسلام علی محمد عباسی مسئول نهاد رهبری در دانشگاه گیلان و حجت الاسلام و المسلمین محمد شجاعی استاد حوزه و دانشگاه نیز به ایراد سخنرانی پرداختند.

 

همایش ملی دانشگاه آرمانی در گام دوم انقلاب در دانشگاه گیلان

 

 


دسته بندی :
خبرها

خبر های مهم

نمایشگر دسته ای مطالب

20 11 2023

جشن ازدواج 31 زوج دانشجویی به میزبانی دانشگاه گیلان برگزار شد

جشن ازدواج 31 زوج دانشگاهی با حضور رئیس دانشگاه گیلان، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان، مدیران دانشگاهی و دانشجویان در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد. دکتر فرید نجفی رئیس دانشگاه گیلان در این مراسم ضمن تبریک میلاد حضرت زینب (س) و روز پرستار، برای تمامی مزدوجین آرزوی خوشبختی کرد. رئیس دانشگاه گیلان ضمن معرفی دانشگاه گیلان به عنوان دانشگاه دوستدار خانواده گفت: ما پیگیر ساخت 210 واحد آپارتمانی متاهلی از سهمیه وزارت علوم برای دانشگاه گیلان هستیم و همانطور که سال قبل قول دادیم که مسکن متاهلی را در دانشگاه راه اندازی کنیم با همت واحدهای مختلف، از ترم آینده میزبان دانشجویان متاهل در 18 خوابگاه متاهلی دانشگاه خواهیم بود. دکتر نجفی در انتها هم با توجه به تقارن این جشن با سالروز میلاد حضرت زینب (س)، زندگی مشترک را شبیه پرستاری دانست و گفت: زن و شوهری که با هم زندگی می کنند در همه ابعاد زندگی باید پرستار همدیگر باشند. حجت الاسلام والمسلمین علی محمد عباسی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های گیلان؛ ازدواج دانشگاهی را ازدواجی آگاهانه، به هنگام و آسان دانست و گفت: سعی خواهیم کرد که ازدواج آگاهانه را در کنار همکارانمان ترویج دهیم. وی همچنین از آمادگی دفتر نهاد رهبری در دانشگاه برای پذیرش مراجعه دانشجویان پسر و دختر در امر ازدواج خبر داد و گفت: ما تلاش می کنیم تا مقدمات ازدواج عزیزان دانشگاهی را فراهم کنیم. شایان ذکر است ادای احترام به شهدای گمنام دانشگاه، کاشت 31 نهال مثمر به اسم زوج های دانشگاهی، جاری شدن صیغه عقد یکی از زوجین به صورت نمادین، پرچم گردانی حرم امام رضا (ع)، اجرای برنامه های شاد و مفرح، کارگاه های آموزشی و اردوی تفریحی از دیگر برنامه های این مراسم بود. تصاویر