اولین مراسم ملی یادبود استادان و کارکنان شهید دانشگاه های کشور در دانشگاه گیلان برگزار شد

06 05 2023
کد خبر : 4227305
تعداد بازدید : 1644

 

اولین مراسم ملی یادبود استادان و کارکنان شهید دانشگاه های کشور با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از خانواده های استادان و کارکنان شهید دانشگاه های کشور عصر امروز به میزبانی دانشگاه گیلان در تالار حکمت برگزار شد.

دکتر عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت عتف در این مراسم گفت : رئیس جمهور در موضوع مسئولیت‌پذیری اجتماعی در دیدار با مسئولان وزارتخانه به صراحت تاکید کرد که رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر اساس مسئولیت اجتماعی انجام شود که با توجه به تاکید رئیس جمهور و اسناد بالادستی، شاخصه‌های مسئولیت پذیری اجتماعی دانشگاه ها در حال استخراج است.

دکتر کلانتری ابراز امیدواری کرد: این کار هر چه سریعتر نهایی شود تا بتوانیم در کنار رتبه بندی دانشگاه ها بر اساس شاخص های آموزشی و پژوهشی که در جای خود بسیار ارزشمند است، گزارشی از وضعیت مسئولیت پذیری اجتماعی دانشگاه ها ارائه داده و مشخص شود که هر دانشگاه چه رتبه ای در حل مسائل مردم جامعه دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه مسئولیت پذیری اجتماعی با گذشت و ایثار پیوند خورده است، ادامه داد: برای افرادی که احساس مسئولیت می کنند، فرش قرمز پهن نمی شود و بدانند باید با صلابت موضوعات را پیگیری کرده و به نوعی با ایثار و از خودگذشتگی افتخاری را در عرصه های مختلف رقم بزنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه مسئولیت پذیری مهم دانشگاه حل مسائل مختلف کشور است، اظهار کرد: اتفاقات رخ داده در جهاد علمی و مبارزه با کرونا با محوریت دانشگاه نمونه‌هایی از مسئولیت پذیری دانشگاه‌هاست، از این رو این مراکز علمی افتخار مسئولیت پذیری را بر سینه دارند.

دکتر کلانتری افزود: زمانی که صحبت از مسئولیت اجتماعی، ایثار و شهادت می شود این مهم باید ابتدا در مقامات مسئول تجلی یابد آن وقت در بین مردم رایج خواهد شد.

وی با قدردانی از دست اندرکاران برگزاری اولین همایش یادبود اساتید و کارکنان شهید دانشگاه‌های کشور در دانشگاه گیلان گفت: همایش یادبود شهدای دانشجو چند سالی است که به صورت استانی و ملی برگزار می شود اما همواره جای برنامه فاخر در حوزه اساتید و کارکنان شهید دانشگاه ها خالی بود.

دکتر فرید نجفی رئیس دانشگاه گیلان نیز در نخستن مراسم ملی یادبود استادان و کارکنان شهید دانشگاه‌های کشور نیز گفت: همه ما مدیون خون شهدا از جمله شهدای علم و دانش اعم از فخری زاده‌ها و احمدی روشن‌ها و ...هستیم.

دکتر فرید نجفی اظهار کرد: در کشور همواره مراسم مختلفی برای شهدا برگزار می شود اما مراسمی ویژه اساتید و کارکنان شهید دانشگاه ها نبوده و از این رو از سال گذشته با نشست های مختلف برای برگزاری نخستین یادبود استادان و کارکنان شهید دانشگاه های کشور در دانشگاه گیلان تصمیم گرفته شد.

وی با پیشنهاد تشکیل دبیرخانه‌ای دائمی برای برگزاری یادبود استادان و کارکنان شهید دانشگاه ها به صورت دوره ای در دانشگاه های کشور عنوان کرد: دانشجویان باید با فداکاری های شهدا و فرهنگ شهادت بیش از پیش آشنا شوند.

رئیس دانشگاه گیلان خاطر نشان کرد: جمع آوری خاطرات شهدا و چاپ آن از دیگر برنامه های دانشگاه گیلان در راستای ویژه برنامه های یادبود استادان و کارکنان شهید دانشگاه ها است.

اجرای قطعه "کجایید ای شهیدان خدایی" توسط گروه موسیقی و تقدیر از خانواده های شهدا از جمله برنامه های اولین مراسم یادبود استادان و کارکنان شهید دانشگاه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سراسر کشور در دانشگاه گیلان بود.

اولین مراسم ملی یادبود استادان و کارکنان شهید دانشگاه های کشور با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری

 

 


دسته بندی :
خبرها

خبر های مهم

نمایشگر دسته ای مطالب

20 11 2023

جشن ازدواج 31 زوج دانشجویی به میزبانی دانشگاه گیلان برگزار شد

جشن ازدواج 31 زوج دانشگاهی با حضور رئیس دانشگاه گیلان، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان، مدیران دانشگاهی و دانشجویان در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد. دکتر فرید نجفی رئیس دانشگاه گیلان در این مراسم ضمن تبریک میلاد حضرت زینب (س) و روز پرستار، برای تمامی مزدوجین آرزوی خوشبختی کرد. رئیس دانشگاه گیلان ضمن معرفی دانشگاه گیلان به عنوان دانشگاه دوستدار خانواده گفت: ما پیگیر ساخت 210 واحد آپارتمانی متاهلی از سهمیه وزارت علوم برای دانشگاه گیلان هستیم و همانطور که سال قبل قول دادیم که مسکن متاهلی را در دانشگاه راه اندازی کنیم با همت واحدهای مختلف، از ترم آینده میزبان دانشجویان متاهل در 18 خوابگاه متاهلی دانشگاه خواهیم بود. دکتر نجفی در انتها هم با توجه به تقارن این جشن با سالروز میلاد حضرت زینب (س)، زندگی مشترک را شبیه پرستاری دانست و گفت: زن و شوهری که با هم زندگی می کنند در همه ابعاد زندگی باید پرستار همدیگر باشند. حجت الاسلام والمسلمین علی محمد عباسی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های گیلان؛ ازدواج دانشگاهی را ازدواجی آگاهانه، به هنگام و آسان دانست و گفت: سعی خواهیم کرد که ازدواج آگاهانه را در کنار همکارانمان ترویج دهیم. وی همچنین از آمادگی دفتر نهاد رهبری در دانشگاه برای پذیرش مراجعه دانشجویان پسر و دختر در امر ازدواج خبر داد و گفت: ما تلاش می کنیم تا مقدمات ازدواج عزیزان دانشگاهی را فراهم کنیم. شایان ذکر است ادای احترام به شهدای گمنام دانشگاه، کاشت 31 نهال مثمر به اسم زوج های دانشگاهی، جاری شدن صیغه عقد یکی از زوجین به صورت نمادین، پرچم گردانی حرم امام رضا (ع)، اجرای برنامه های شاد و مفرح، کارگاه های آموزشی و اردوی تفریحی از دیگر برنامه های این مراسم بود. تصاویر

13 11 2023

نتایج ششمین دوره مسابقات قرآن فرزندان اساتید و کارکنان دانشگاه گیلان (رشته های آوایی)

ششمین دوره مسابقات قرآن ویژه فرزندان (دختر و پسر) اعضای هیئت علمی و یاوران علمی (کارکنان) دانشگاه گیلان در بخش «آوایی»  ۲۱ آبان ماه 1402 با حضور ۳۶ شرکت‌کننده در رشته‌های قرائت ترتیل، قرائت تحقیق و حفظ قرآن در خانه فرهنگ دانشگاه برگزار شد، که نتایج این دوره از مسابقات به شرح زیر اعلام گردید: حفظ: مهدیسا ابراهیم پور _ اطهر هدایتی _ مهرسا ابراهیمی _ حسین عباسی _ بهراد ابراهیمی ترتیل: مطهره فرحی _ زهرا عباسی سیدمهدی میر ابوطالب _ محمدمهدی محمودنژاد _ مصطفی صدرممتاز تحقیق: یگانه محمدی _ محمدامین نیک بین ​​​​​​​ معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه برای این عزیزان قرآنی آرزوی موفقیت و پیشرفت را دارد. یادآور می گردد از برگزیدگان این دوره در جشن فرزندان قرآنی دانشگاه که ساعت ۱۵ روز سه شنبه ۲۳ آبان‌ماه در تالار حکمت برگزار می‌شود، تجلیل خواهد شد.