بستن
FA EN AR RU FR CHI

یازدهمین نشست کارشناسان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های سراسر کشور در دانشگاه تبریز برگزار شد.

یازدهمین نشست کارشناسان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های سراسر کشور در دانشگاه تبریز برگزار شد.


یازدهمین نشست کارشناسان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های سراسر کشور در دانشگاه تبریز برگزار شد.

دکتر سید ضیاء هاشمی در افتتاحیه نشست کارشناسان فرهنگی و اجتماعی؛ مدیریت کار فرهنگی دانشگاه‌ها بر عهده کارشناسان این حوزه است.

یازدهمین نشست سراسری کارشناسان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور با شرکت 400 نفر از کارشناسان حوزه های مختلف فرهنگی دانشگاه ها و با حضور دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، دکتر محمد رضا پور محمدی، رئیس دانشگاه تبریز، دکتر حسین میرزایی، مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و عده ای از مدیران و کارشناسان ستادی،از 13 لغایت 15 مرداد ماه سال جاری به میزبانی دانشگاه تبریز برگزار گردید.

 دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در افتتاحیه نشست کارشناسان فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه تبریز گفت: مدیریت کار فرهنگی دانشگاه‌ها بر عهده کارشناسان این حوزه بوده و هرچند جهت‌دهی توسط مسئولان و مدیران ارشد صورت می‌گیرد اما عناصر تاثیرگذار این فعالیت ها، کارشناسان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها هستند

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آیین افتتاحیه این نشست با اشاره به تعاریف مختلف از فرهنگ گفت: حدود 300 تعریف مختلف در خصوص فرهنگ از سوی مجامع علمی مطرح است که ساده ترین تعریف را می توان روش و منش ارزشها و هنجارهای موجود جاری و ساری در زندگی روزمره مردم و به سخن دیگر هسته اصلی ارزش ها و هنجارهای موجود در جامعه عنوان نمود که در این خصوص دانشگاهیان در توسعه، ترویج، آموزش و نهادینه سازی آن نقش کلیدی دارند. دکتر سیدضیاء هاشمی در ادامه با تاکید بر اینکه فرهنگ در جامعه مثل هوای تنفس شده در حیات اجتماعی است، تصریح کرد: جامعه بدون فرهنگ همانند درختی بدون اکسیژن است و با توجه اینکه مسایل فرهنگی کار پیچیده ای است و نیاز به کار کارشناسی و مطالعاتی دقیق دارد، هر کسی نمی تواند کار فرهنگی انجام دهد و باید به اهل آن واگذار شود. معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: برای اصلاح فرهنگ کشور فقط داشتن دغدغه کافی نبوده و باید در این راستا کار تحقیقاتی انجام شود، از این رو باید دانشگاه ها در خط مقدم جریان فرهنگی کشور حضور داشته باشند. وی در ادامه با اشاره به اهمیت کار کارشناسان و فعالان فرهنگی در جامعه و به ویژه دانشگاه ها گفت: مدیریت کار فرهنگی دانشگاه‌ها بر عهده کارشناسان این حوزه بوده و هرچند جهت‌دهی توسط مسئولان و مدیران ارشد صورت می‌گیرد اما عناصر تاثیرگذار این فعالیت ها، کارشناسان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها هستند.

دکتر هاشمی اضافه کرد: اینکه هر کسی خود را ملزم به اظهار نظر در حوزه فرهنگ بداند کاری ظالمانه نسبت به فرهنگ است و افراد غیر متخصص باید بدانند که سیاستگذاری فرهنگی، یک دانش است که اخیرا مقام معظم رهبری نیز بر اهمیت این موضوع تاکید داشته اند، بطوریکه فرهنگ باید به عنوان یک عامل وحدت‌بخش و شیرین‌کننده تلخی‌ها در جامعه مطرح شود و در سال همدلی و همزبانی محور کار ها، فرهنگ است.

وی با بیان اینکه این نشست پس از پنج سال وقفه مجددا برگزار می‌شود، اظهار داشت: برگزاری سالانه چنین نشست هایی در سطح ملی و منطقه ای برای ارتقاء و همفکری کارشناسان و مدیران در خصوص رصد و کنکاش مسایل مختلف فرهنگی ضروری است، بطوریکه حتی برای صرفه جویی در وقت و هزینه ها می توان این نوع مراسم ها را در فضای مجازی برگزار کرد و همچنین برخی جلسات و تعاملات میان کارشناسان فرهنگی و اجتماعی می‌توان نشست ها را با ویدیو کنفرانس‌اجرا کرد.

دکتر محمدرضا پورمحمدی رییس دانشگاه تبریز نیز در این نشست ضمن تبریک موفقیت تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان گفت: این توافق هسته ای را باید جشن گرفت چرا که این موفقیت صرفا تنها پیروزی دیپلماتیک ایران در عرصه سیاسی و بین‌المللی نبوده بلکه این یک موفقیت بزرگ فرهنگی است که فرهنگ و منطق گفت و گو بر شیوه جنگ و تحریم فائق آمد و این امر به پشتوانه فرهنگ غنی، استقامت و پایداری ملت ایران در مقابل استکبار جهانی بدست آمده که بخش عمده حصول این پیروزی به خاطر تلاش دانشگاهیان بوده است. دکتر محمدرضا پورمحمدی با اشاره به اینکه دانشمندان هسته ای برخاسته از دانشگاه ها هستند و فرهنگ مقاومت آنان به همین دانشگاهی بودنشان بازمی گردد، افزود: در این مذاکرات ملت ایران به جهانیان و به ویژه زورگویان نشان داد که با منطق و عقلانیت می توان در مقابل تهدید و فشار به پیروزی دست یافت.

وی با تاکید بر اینکه معیار توسعه یافتگی کشورها و ملت ها به خاطر داشتن تاریخ و تمدن، منابع و مواهب طبیعی و رنگ و نژاد تعیین نمی شود، یادآور شد: امروزه رشد و پیشرفت همه جانبه کشورها بدلیل داشتن فرهنگ غنی و تولید علم بوده که عنصر تعیین کننده در میان دانشگاهیان و مراکز آموزش عالی هستند.

دکتر پورمحمدی، توسعه فرهنگی، را زمینه ساز تحولات و پیشرفت های اقتصادی، صنعتی و تکنولوزیکی بیان کرد و اضافه کرد: رسالت اصلی دانشگاه ها در کنار تولید علم و فناوری، توسعه و رشد مسایل فرهنگی در جامعه است و بدینسان هم دست اندرکاران این حوزه مسئولیت عظیمی در جامعه بر عهده دارند.

وی با بیان اینکه این نشست فرصت خوبی برای هم فکری و هماهنگی سیاست های پیش رو خواهد بود، اظهار امیدواری کرد: این جلسات با ارایه راهکارهای جامع و عملی و تحلیل وضعیت موجود فرهنگی دانشگاه ها به توانمند سازی کارشناسان و تدوین سیاست ها کمک شایانی بنماید و با باز آموزی و تبادل تجربیات گام های موثری در زمینه تعالی فرهنگی در دانشگاه ها بردارد. رییس دانشگاه تبریز در ادامه بزرگترین فضیلت انسان را صاحب درد بودن بیان کرد و یادآور شد: با احساس درد و دغدغه به سراغ درمان می روند و دانشگاهاها نیز باید به مثابه میزان الحراره جامعه، دردها و دغدغه های جوامع را احساس نموده و نسبت به درمان و رفع کاستی ها راهکار ارایه نمایند، زیرا اعتقاد داریم که دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مبدا همه تحولات هستند. به گفته وی در سال های اخیر در حوزه فرهنگ کارهای بزرگ و خوبی در دانشگاه تبریز صورت گرفته که از جمله اینها می توان به برگزاری بیش از 540 برنامه فرهنگی و بیش از 60 کرسی آزاد اندیشی در سال گذشته اشاره کرد.

دکتر مهدی افخمی نیا، دبیر یازدهمین نشست سراسری کارشناسان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی نیز در این آیین با اعلام اینکه این نشست با حضور بیش از 400 نفر از کارشناسان انجمن های علمی، کانون های فرهنگی هنری، تشکل های اسلامی، نشریات دانشجویی و خوابگاهی برگزار می شود، گفت: بررسی و تحلیل مسایل، عملکرد و مشکلات و ارائه راهکار و نیز توانمند سازی کارشناسان با برگزاری کارگاه های آموزشی و جلسات مشترک همفکری و برنامه ریزی از اهم برنامه های این نشست خواهد بود.

وی، پرداختن به مسایل مبتلا به حوزه فرهنگی دانشگاه ها و تبادل نظر در باب برنامه های مرتبط با فرهنگ ملی و آشنا نمودن کارشناسان با تحرکات فرهنگی آسیب زا و مرتبط با فرهنگ بیگانه، تهاجم فرهنگی و آسیب شناسی برخی فعالیت های قومیتی و نیز پی ریزی فرهنگ مولد و پیشرو را از دیگر اهداف این نشست بیان کرد.

برگزاری چندین کارگاه آموزشی تخصصی و نشست عمومی از جمله حجاب و عفاف، شبکه های اجتماعی فرصت ها و تهدیدها، نظام سازی قرآنی در دانشگاه ها، مستند سازی و ... از دیگر برنامه های جنبی این نشست بود. شایان ذکر است برخی از کارشناسان معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه گیلان ( خانم زارع ـ کارشناس انجمن های علمی، آقای حسین خواه کارشناس تشکل های اسلامی، آقای محبوب کارشناس قرآنی و آقای جوادی کارشناس نشریات ) نیز در این نشست حضور یافتند.

..................................

یازدهمین نشست کارشناسان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های سراسر کشور با حضور قریب به 400 کارشناس برگزار گردید که علاوه بر فراهم نمودن فرصت تبادل نظر و همفکری میان کارشناسان و مدیران، برنامه های محتوایی ویژه ای هم در این نشست برگزار گردید که از این میان می توان به شکل گیری 21 کارگاه آموزشی و 7 کمیسیون تخصصی از جمله به کارگاه های آموزشی و کمیسون ها که در حوزه های نشریات دانشجویی، انجمن های علمی دانشجویی، کانون های فرهنگی و هنری، فعالیت های اجتماعی، فعالیت های قرآنی، امور تشکل های اسلامی و نظارت و ارزیابی تشکیل گردید اشاره کرد: نشریات دانشجویی: نهمین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی، مدیریت، اررزیابی و رتبه بندی نشریات دانشجویی و سامانه نشریات دانشجویی موضوع سه کارگاهی بود که با حضور علی اکبر حسینی سده، علیرضا کتابدار و بابک لارتین برگزار گردید و در آن مسائلی از قبیل: زمانبندی و داوری های جشنواره نشریات، رتبه بندی نشریات دانشجویی و نحوه ثبت نشریات در سامانه جامع نشریات مورد بررسی قرار گرفت و درکمیسیون تخصصی این حوزه هم که با حضور مسئولین وکارشناسان ستاد همراه شد مطالب مذکور را جمع بندی کرد. انجمن های علمی: هدایت‌گری ظرفیت‌های اشتغال پذیری و کارآفرینی دانشگاهیان، مهارت‌های ارتباطی دوعنوانی است که در قالب سه کارگاه توسط دکتر سهراب دل انگیزان و دکتر جلیل باباپور تشکیل شد و در این حوزه با تشکیل کمیسون مرتبط مطالب جمع بندی گردید. کانون های فرهنگی و هنری: کارگاه های آموزشی در این حوزه هم همانند سایر حوزه سه مبحث عمده را با عنوان: مدیریت نیروهای داوطلب، کارشناس فرهنگی؛ از روزمرگی تا کارآیی خلاق و از شناخت خویش تا کار فرهنگی را شامل شده که نکته قابل توجه آن پرداختن به موضوع کارآفرینی است که توسط دکترکرباسیون مطرح شد و کمیسون کانون های فرهنگی و هنری نیز نهایتا تشکیل گردید.

فعالیت های اجتماعی: در این حوزه دکتر نارنجی ها با برگزاری دو کارگاه به سلامت اجتماعی با محتوای کاهش آسیب‌ها و تقویت روحیه نشاط و پویایی پرداخت و سومین کارگاه هم که فرصت ها و تهدید های شبکه های اجتماعی سوژه آن بود دکتر عبدالهی نژاد به میان کارشناسان آورد و در پایان هم جلسه کمیسون اجتماعی به منظور بررسی مشکلات و راهکارهای بر طرف کردن آن تشکیل گردید. فعالیت های قرآنی: برگزاری کمیسیون تخصصی حجاب و عفاف را علاوه بر کمیسیون تخصصی قرآنی می توان وجه تمایز این بخش با سایر بخش ها دانست. کارگاه های : زبان آموزی قرآنی، تبیین تجربه ایجاد مدرسه قرآنی و گفتمان سازی قرآنی در دانشگاه‌ها هم در این بخش برگزار گردید. دو حوزه تشکل های اسلامی و نظارت و ارزیابی هم کارگاه های آموزشی و کمیسون های خود را برگزار کردند.

در پایان یاد آوری می شود  این نشست به همت اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ برنامه ریزی و اجراء گردید.