بستن
FA EN AR RU FR CHI

مراسم افتتاحیه مجازی دومین نمایشگاه توانمندی های دانشجویان دختر در حوزه مد، لباس و صنایع دستی به میزبانی دانشگاه گیلان برگزار شد

مراسم افتتاحیه مجازی دومین نمایشگاه توانمندی های دانشجویان دختر در حوزه مد، لباس و صنایع دستی به میزبانی دانشگاه گیلان برگزار شد


مراسم افتتاحیه مجازی دومین نمایشگاه توانمندی های دانشجویان دختر در حوزه مد، لباس و صنایع دستی به میزبانی دانشگاه گیلان برگزار شد

مراسم افتتاحیه مجازی نمایشگاه توانمندی های دانشجویان دختر در حوزه مد، لباس و صنایع دستی به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه گیلان با حضور خانم دکتر ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، دکتر احمد رضی  رئیس دانشگاه گیلان، مهندس عسکری مدیر کل پشتیبانی امور فرهنگی  و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات وفناوری، خانم دکتر کریمی معاون فرهنگی و اجتماعی، و برخی از مسئولین، اساتید، دانشجویان و شرکت کنندگان به صورت برخط در تاریخ 9 آذر ماه 99 برگزار شد.

 در ابتدای مراسم دکتر احمد رضی رئیس دانشگاه گیلان  ضمن خوش آمدگویی به خانم دکتر ابتکار معاون محترم ریاست جمهوری در امور زنان خانواده و همچنین مهندس عسکری مدیر کل  محترم پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات وفناوری، اظهار داشتند اگرچه امکان برگزاری نمایشگاه در فضای شهری به دلیل شیوع کرونا امکان پذیر نشد تا همه همشهری ها و هم استانی های ما بتوانند از فضای نمایشگاه و هم چنین آثار و توانمندیهای دانشجویان دختر به صورت حضوری دیدن نماید ولی با استفاده از فرصت فضای مجازی این امکان فراهم گردید تا همه هموطنان در سطح کشور حتی فرا تر از آن از خلاقیت های دانشجویان در زمینه مدو لباس مشاهده نمایند.

ایشان افزود: برگزاری این چنین نمایشگاه هایی بسیار با اهمیت است زیرا  در آن به اشتغال و کار آفرینی  توجه شده است . دانشجویان باید علاه برمهارت رشته ای در زمینه فرارشته ای نیز مهارتهایی را کسب نمایند که فراهم نمودن این مسیر از طریق توانمندیهایی هست که دانشجویان در قالب کانونهای فرهنگی که در دانشگاه ها سازمان دهی شده است کسب می نمایند. دانشجویان می توانند در این کانونها مهارتهایی مثل گفتگوی منطقی کردن، کار تیمی انجام دادن، ارتباط سازنده و مهارت خوب خود را معرفی  کردن، ایجاد کسب و کار و کارآفرینی را،  بیاموزند. در زمان حال دیگر همه جوامع توجه صرف به مدرک ندارند بلکه مهارتهای دانشجویان را برجسته می کنند.  ما باید با برگزاری چنین برنامه هایی فضای مهات آموزی را تقویت نماییم و امکان اشتغال دانشجویان به ویژه دانشجویان دختر را فراهم کنیم.

رئیس دانشگاه گیلان در پایان نیز از همه برگزارکنندگان به ویژه خانم دکتر کریمی معاون فرهنگی و اجتماعی و همه همکاران دانشگاه و همچینین دانشگاههای شرکت کننده و داوران تشکر و قدردانی نمودند.

در ادامه این مراسم خانم دکتر معصومه ابتکارمعاون ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده نیز در آیین آغاز نمایشگاه 3 روزه ملی- منطقه ای مد و لباس دانشجویان دختر، ضمن ابراز خوشوقتی از اینکه دومین نمایشگاه مد و  لباس و صنایع دستی راه اندازی شده و مورد استقبال دانشجویان دختر قرار گرفته است،  الگوسازی و حمایت از دختران دانشجو جهت مهارت آموزی برای کسب و کار آینده  آنها را از اهداف این طرح برشمرد و افزود: معاونت زنان و خانواده جهت حمایت از خلاقیت ها و نوآوری های  دختران دانشجو در زمینه کار، موافقت نامه هایی را با وزارت علوم و سایر دستگاه ها منعقد کرده است. ایشان افزود یکی از اهداف دانشگاه علاوه بر آموزش های نظری باید دوره های آموزشی مهارتی باشد  تا دانشجویان یک تجربه از مرحله دانشگاه برای ورود به کسب و کار و فرآیند اشتغال را نیز بیاموزند . ایشان همچنین اشاره کرد شاید راه اندازی این نمایشگاه در فضای مجازی به اندازه فضای واقعی  نباشد اما سبب امید، کار و تلاش دانشجویان  به ویژه دختران در عرصه فعالیت در ایران عزیز است و رمز موفقیت در صبر و تلاش است.

سپس مهندس محمدهادی عسکری مدیر کل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهید دکتر محسن فخری زاده و قدردانی از مجریان برگزار ی نمایشگاه در دانشگاه گیلان،  اعلام نمود ما مسئولیت داریم تا زمینه را برای کنشگری دانشجویان علاقه مند و خلاق دختر فراهم کنیم . این جشنواره نیزهمانند جشنواره زن وعلم وجشنواره کمند برای فراهم کردن بستری در کنار آموزش های رسمی وارد بحث مهارت شده است.

 ایشان همچنین با اشاره به صحبت های دکتر رضی تاکید کرد باید شرایطی فراهم آید تا اینگونه نمایشگاهها به طور دائم در دانشگاه برپا گردد. 

ایشان با اشاره به نقش دختران در مدیریت اقتصاد خانواده، تاکید نمود در برپایی نمایشگاه باید تلاش شود تا طراحان و مخاطبان و کارآفرینان در زمینه مد و لباس  به دانشجویان خلاق خود انگیخته که در این زمینه مهارت دارند  توجه بیشتری داشته تا با خلق برندهای داخلی  تولید صنعت پوشاک کشور سرو سامانی داده شود و یک محیط با سود حداکثری  برای کار آفرینی، کسب و کار خانگی و اینترنتی و استارت آپ  ها و... فراهم گردد.

مدیر کل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت عتف اظهار داشت ما باید تولید امید کنیم و آنرا از سطح دانشگاه به جامعه انتقال دهیم و این کار توسط دانشجویان که موتور متحرک دانشگاه هستند انجام می گیرد انجام و ایجاد چنین فرصت هایی در این شرایط ویژه و کرونایی بسیار با اهمیت است. مهندس عسکری افزود: افتتاحیه مجازی نمایشگاه فرصت بی بدیل برای دختران دانشجو با نقش عناصری فعال در ارتقای جایگاه ایران اسلامی و ارتقای نقش در توسعه کیفی و کمی  پوشاک و مد و لباس است.

گفتنی است نمایشگاه مجازی که منتخبی از کارهای ارسالی دانشجویان شرکت کننده دانشگاه های آذربایجان شرقی، گیلان، قم، زنجان، قزوین ، سمنان و  خراسان شمالی است؛ به مدت 3 روز در لینک http://isic.ir/guilan قابل بازدید می‌باشد.

 

آدرس کوتاه :