بستن
FA EN AR RU FR CHI

شیمی

شیمی


شیمی

 دبیر انجمن علمی شماره همراه استاد مشاور شماره همراه
زهرا خاکسار   دکتر ناز چائی بخش  

آخرین اخبار و اطلاعیه

نرم‌افزار اکسل از قابلیت‌های بیشماری به منظور ذخیره و آنالیز داده‌ها برخوردار است و از همین روی انتخاب اول بسیاری از علاقه‌مندان به کار با تحلیل داده‌ها است. نرم افزار گوسین که از جمله نرم‌افزارهای شیمی محاسباتی است قادر به پیشگویی انواع خواص مولکول‌ها و واکنش‌ها مانند رسم ساختار بهینه مولکول‌ها، انرژی‌های پیوندی و واکنش، مکانیسم واکنش، انرژی ساختارهای حالت‌های گذار، طیف IR و NMR، اوربیتال‌های مولکولی، بارهای اتمی و مومنتوم چند قطبی، الکترون خواهی و پتانسیل یونیزاسیون، قابلیت پلاریزاسیون، پتانسیل‌های الکتروستاتیک و دانسیته الکترون، فرکانس‌های ارتعاشی و خواص ترموشیمیایی می‌باشد. با استفاده از نرم‌افزار گوسین در کنار نتایج تجربی یا به تنهایی، می‌توان وضعیت مولکول و واکنش‌ها و مکانیسم آن را شبیه‌سازی کرد. انجمن علمی صنایع شیمیایی بر آن شد تا در این شماره از فعالیت های آموزشی خود آموزش مقدماتی اکسل و جزوه آموزشی نرم افزار گوسین را تدارک ببیند.

نرم افزار گوسین

اکسل

این درسنامه ها از صفحه دکتر شکارسرایی بر وب گاه اعضای هیات علمی دانشگاه گیلان قابل دریافت می باشد.

ارائه درسنامه آشنایی با قطعات کامپیوتر و تلفن های هوشمند

فرایند تکنولوژی آموزشی به عنوان یکی از ره آوردهای دنیای امروز اثر بالایی در دست یابی به اهداف آموزشی دارد. ضرورت استفاده از روش های نوین آموزشی با کمک تکنولوژی های جدید محیط و فناوری اطلاعات انجمن صنایع شیمیایی را بر آن داشت که در این حیطه فعالیت کند و در گام اول درسنامه ی آشنایی با قطعات کامپیوتر و تلفن های هوشمند در 34 صفحه توسط انجمن علمی صنایع شیمیایی و استاد مشاور این انجمن، دکتر سینا شکارسرایی تهیه و به دانشجویان ارائه شد.

درسنامه

این درسنامه از صفحه دکتر شکارسرایی بر وب گاه اعضای هیات علمی دانشگاه گیلان قابل دریافت می باشد.

بازی خلاقانه

مسابقه عکاسی (در آزمایشگاه پرمنگنات)

کارگاه آموزش ایمنی و اطفا حریق

درخشش دانشگاه گیلان و انجمن های علمی دانشجویی در جشنواره ملی حرکت

مراسم معارفه دانشجویان ورودی جدید گروه شیمی دانشگاه گیلان

کارگاه آموزشی کمک های اولیه با رویکرد ایمنی در آزمایشگاه

کارگاه آموزشی "بازیافت و مدیریت پسماند" در اردو کانون محیط زیست

انجمن علمی شیمی در نظر دارد ضمن توجه به فعالیت های آموزشی و پژوهشی در غالب برنامه های متداولی چون برپایی کارگاه ها و برگزاری اردوها تلاش خود را برای رفع مشکلات دانشجویان شیمی در تمام مقاطع داشته باشد. با جستجو در حوزه آموزش مدیریت پسماند و کارگاه های بازیافت و تجمیع نتایج جستجو پاورپوینتی شامل اطلاعات تخصصی این حوزه آمده شده است که امکان برگزاری کلاس های تخصصی و کارگاه آموزشی در این حوزه را می دهد. با حضور در اردوی 7 اردیبهشت ماه 97 کانون محیط زیست گیلان که به منظور پاکسازی محیط و جمع آوری زباله در سقالکسار شهر رشت انجام شده بود انجمن علمی شیمی توانست چگونگی تبدیل معضل زباله به یک فرصت در حوزه بازیافت را برای دانشجویان این اردو شرح دهد و در بخش های آموزش تفکیک زباله از مبدا,استفاده های زباله در بیوگاز , چگونگی مقابله با زباله های خطرناک و...اطلاعات بدهد.

بررسی نظریه شهادت مولکول های آب به همراه پخش فیلم

انجمن علمی دانشجویی شیمی دانشگاه گیلان جهت بررسی نظریه شهادت مولکول های آب، به جستجو و جمع آوری مطالب علمی درباره این موضوع پرداخت که به همراه پخش فیلم آناهیتا،  گزارشی در قالب فایل پاورپوینت مورخ  97/2/05 در دانشکده علوم پایه برای حاضران به نمایش گذاشت. نظریه هوشمندی یا شهادت آب پروفسور ایموتو از نظریه های جنجالی علم شیمی بوده است که ادعا می کند شکل ساختاری آب وابسته به رفتار محیط اطراف است. داستان فیلم سینمایی آناهیتا برپایه مشاهدات این پروفسور است.  

 

مسابقه سودوکو  شیمی

انجمن علمی دانشجویی شیمی دانشگاه گیلان مسابقه سودوکو  شیمی را اردیبهشت ماه 97 برگزار نمود.  این انجمن علمی، جداول سودوکویی با قوانین مشخص و با محوریت های عناصر جدول تناوبی یا ترکیبات یونی در اختیار داشت؛ که با تکثیر آن جداول و قوانین آن و اشتراک گذاری فرم جدول فراخوان شرکت در مسابقه در شبکه های مجازی انتشار داد که از بین  فایل های دریافتی و حل های صحیح دانشجویان به قید قرعه از برگزیدگان با اهدای جایزه تقدیر گردید. قوانین تهیه شده سودوکو در شیمی عناصر: آ . در هر ردیف و هر ستون این جدول هشت عنصر مربوط به گرو ههای اول تا هشتم جدول تناوبی و یک عنصر واسطه قرار می گیرند. ب.در هر خانه از جدول های سه در سه  باید عنصرهایی از یک دوره جدول  به جز فلزهای واسطه قرارداده شوند. پ.  در یک ردیف یا ستون، نباید عنصری تکراری باشد.

برای محیط زیستم....

به پیشنهاد بنیامین کلاچاهی ثابت(دبیر انجمن علمی شیمی) برد انجمن های علمی و بردی در دفتر انجمن های علمی در دانشکده در نظر گرفته شد تا دانشجویان با چسباندن استیکر، نقش قابل اجرای خود را در تمام زیرمجموعه های حفظ و حراست از محیط زیست مشخص کنند و با نوشتن قول انجام آن، خود را ملزم به اجرای این نقش ببینند. حفاظت از محیط زیست، عبارتست از تلاشی که به منظور حفظ سلامتی محیط و انسان‌ها، در سطوح شخصی، سازمانی یا دولتی، از محیط طبیعی  محافظت می‌کند. حفاظت از موجودات زنده، به دلایل زیر ضروریست: حفظ زنجیرهٔ حیات. حفظ گنجینه درمانی.حفظ انبار وسیع منابع, و.... هدف در این طرح که به شکل ایجاد کمپین دانشجویی در حوزه محیط زیست بود ایجاد فضایی بود که ذهن هر دانشجو برای چند دقیقه به  نقشی که میتواند برای حفظ و حراست از محیط زیست داشته باشد معطوف شود و پس از پیدا کردن جایگاه خود در این حلقه لازم و گسترده با نوشتن جمله ای اراده و ناخودآگاه درونی خود را ملزم به رعایت آن نقش ببیند.با حضور طیف گسترده ای از دانشجویان در ترویج امر حفظ محیط زیست با تمام زیرمجموعه های آن فرهنگ سازی در این حوزه به سرعت پیشرفت می کند و با همین سرعت به مرحله ی عمل می رسد.

تهیه مجموعه آموزشی در قالب فیلم

تیم آموزشی انجمن علمی دانشجویی شیمی دانشگاه گیلان با اولویت بندی دروس به منظور امکان ارایه با کیفیت بالاتر و لزوم آموزش بیشتر از دید دانشجویان ,نقشه راهی برای آماده کردن فیلم های آموزشی ترسیم کردند که در مرحله شروع کار، ضمن مشورت با استاد مشاور انجمن و رییس گروه وقت شیمی و ریاست دانشکده تصمیم به هماهنگی با اساتید هیأت علمی مربوط در هر حوزه به منظور هم سو قرار دادن برنامه آموزشی انجمن با اهداف گروه شیمی و هر استاد گرفته شد و این هماهنگی با در نظر داشتن مبحث آغازین آموزشی انجام شد. با استفاده از چندین منبع معتبر از کتاب ها و جزوات آموزشی جزوه کاملی از یک مبحث تحصیلی در طی بیش از یک ماه آماده شد. به منظور تهیه فیلم و صدا از پاورپوینت با دانشجویان حوزه کامپیوتر مشورت به عمل آمد و ضمن آن برای شکیل تر کردن مجموعه و حفظ اهداف ترویجی و مشارکت دانشجویی انجمن علمی ضبط مصاحبه تخصصی با اساتید و ضبط توضیحات راهبردی اهداف انجمن با گروه فیلم برداری برای مرحله توزیع مجموعه صحبت شد.در انتها به منظور تدوین و نهایی کردن کارها از ظرفیت داخلی انجمن زمان کافی هزینه شد. در مجمع انجمن, بسط و گسترش این متد آموزشی انجمن علمی و چگونگی این امر به استقبال و نظرات عموم دانشجویان وابسته دانسته شد.

کلاس های رایگان آموزشی علمی تحت عنوان (دانش راهنما)

زمان برگزاری برنامه: شروع از دی ماه 96 با کران زمانی نامحدود.

تعداد دانشجویان شرکت‌کننده: بیش از بیست دانشجو و درحال افزایش.

در پاسخ به این سوال که دانشجویی؛ دوستی برای تکرار آموزش مبحثی درسی یا رفع اشکال ندارد و از توان مالی بالا برای کلاس های خصوصی بیرون برخوردار نیست برای تقویت تحصیلی چه راه حلی دارد؟ انجمن علمی دانشجویی شیمی دانشگاه گیلان با توجه به امر پسندیده فرهنگی مذهبی نشرعلم به عنوان زکات آن، تصمیم به گردآوری جمعی از با استعدادترین دانشجویان و نخبگان تحصیلی خود به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی گرفت تا در زمان آزاد این دانشجویان رتبه برتر در دانشگاه تا حد امکان راه گشای پیشرفت دانشجویان دیگر به خصوص دانشجویان مقطع کارشناسی و ورودی سالهای پایین تر باشند . امید است با افزایش همکاری ها از سمت دانشجویان و دانشگاه این باب جدید آموزش رایگان حفظ و گسترش یابد. شایان ذکر است در مرحله اول این طرح دانش راهنما اسمی کوتاه شده از دانشجو راهنما است که سعی دارد با توجه به ذهنیت موجود از ترکیب واژه استادراهنما مفهوم طرح را به بهترین شکل به دانشجویان منتقل کند. دبیر انجمن علمی فیزیک نیز  به عنوان دانشجوی کارشناسی معدل الف کلاسهای مشابهی در دفتر انجمن علمی تشکیل داده اند.

کارگاه آموزش ایمنی و اطفا حریق

انجمن علمی دانشجویی شیمی با همکاری اداره آتش نشانی رشت،کارگاه آموزش ایمنی و اطفا حریق را مورخ 14 آذر ماه 96 با حضور مدرس مجرب اداره آتش نشانی ,آقای نوروزی و اکیپ کامل آتش نشانی با خودرو، لوازم و متخصصین اطفای حریق در دو بخش تشریح نظری مباحث ایمنی و آتش؛ در تالار شهید کریمی و همچنین آموزش عملی در محوطه دانشکده برگزار نمود. شایان ذکر است به شرکت کنندگان گواهی حضور در کارگاه اعطا شد.

 

مراسم معارفه ورودی 96 گروه شیمی

مراسم استقبال از دانشجویان ورودی جدید گروه شیمی در روز سه شنبه مورخ 1396/7/25 ساعت 14-12/30 در تالار شهید کریمی دانشکده علوم پایه با حضور ریاست دانشکده، مدیر گروه و تعدادی از اساتید و اکثریت دانشجویان ورودی جدید برگزار شد. برنامه های مراسم به ترتیب: کلیپ روز بدون شیمی,سخنرانی رییس دانشکده علوم پایه با محور معرفی دانشگاه و دانشکده,سخنرانی رییس گروه شیمی پیرامون چارت آموزشی,سخنرانی دبیر دانشکده علوم پایه درباره ی کنفرانس ملی برگزار شده و اتحادیه شیمی ایران و توضیحات دبیر انجمن علمی شیمی درباره فعالیتها و نحوه همکاری با انجمن انجام شد و ضمن پخش کلیپهای مرتبط بین صحبتها, درپایان مراسم فرم نظرسنجی درباره رضایت از برنامه ها و همکاری با انجمن بین حاضرین توزیع شد و پذیرایی به عمل آمد.

 

 

برگزاری دومین کنفرانس دانشجویی شیمی ایران:

انجمن شیمی ایران در سال 1385 در کنار کنفرانس های بسیار معتبر و فراگیر شیمی، اولین کنفرانس دانشجویی را به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار نموده است. این کنفرانس با استقبال بسیار خوب دانشجویان و اساتید سراسر کشور روبه رو شد. و اما دومین کنفرانس ملی دانشجویی شیمی ایران که بزرگترین رویداد دانشجویی علوم پایه کشور در سال 94 بود به همراه اولین نمایشگاه و مسابقات دستاوردهای پژوهشی دانشجویان شیمی ایران و با هدف نزدیک شدن بیش از پیش صنعت و دانشگاه و ایجاد شور و نشاط در جامعه دانشجویی کشور، با همکاری انجمن شیمی ایران و انجمن علمی دانشجویی شیمی دانشگاه گیلان از تاریخ 14 الی 16 مهر ماه 94 به میزبانی دانشگاه گیلان برگزار شد. از طریق سامانه کنفرانس، 526 مقاله دریافت شد و پس از داوری مقالات توسط اعضای کمیته علمی، 19 مقاله به صورت شفاهی و 367 مقاله به صورت پوستر پذیرفته شد و به پذیرفته شدگان ایمیلی جهت نگارش موارد موردنیاز ارسال گردید. افتتاحیه این کنفرانس در تاریخ 14 مهر ماه94 در تالار حکمت برگزار گردید که با خوشامدگویی و سخنرانی رئیس کنفرانس آغاز شد. سپس دبیر کنفرانس گزارشی از روند برگزاری این کنفرانس را ارایه دادند. در ادامه نیز سخنرانی مهندس افشین رحیمی مدیر عامل شرکت نیوساد به عنوان حامی ویژه کنفرانس، پخش کلیپ افتتاحیه دومین کنفرانس دانشجویی شیمی ایران، سخنرانی پروفسور زلفی گل با عنوان »بررسی وضعیت علمی ایران در جهان«، مصاحبه شبکه استانی گیلان با دبیر کنفرانس و نویسندگان مقالات برتر، مصاحبه با پروفسور ولهارد و مصاحبه با رئیس اولین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشجویان شیمی ایران انجام گرفت. سپس پروفسور ولهارد به ایراد سخن پرداختند و به سؤالات افراد حاضر در سالن پاسخ دادند. ارایه سخنرانی های کلیدی، ارایه پوستر و سخنرانی های شفاهی، برگزاری نشست بررسی مشکلات آموزشی و پژوهشی دانشجویان شیمی، بازدید از اولین نمایشگاه دستاوردهای دانشجویان شیمی، برپایی غرفه های فرهنگی، برگزاری کارگاه کارآفرینی در شیمی، برگزاری کارگاه های آموزشی، برگزاری اولین نشست دبیران انجمن های علمی دانشجویی شیمی سراسر کشور و انتخابات شورای مرکزی اتحادیه، بازدید فرهنگی و همچنین برگزاری کارگاه توانمندسازی و دانش افزایی ویژه اساتید از دیگر برنامه های این کنفرانس بود. اختتامیه این کنفرانس نیز در تاریخ 16 مهر ماه در ساختمان کلاسهای دکتر ابریشم چیان برگزار گردید که با سخنرانی و گزارش نهایی دبیر کنفرانس همراه بود. تجلیل از پروفسور ولهارد توسط مسئولین برگزاری، تقدیر از پروفسور زلفی گل دبیر انجمن شیمی ایران، تقدیر از مهندس رحیمی حامی ویژه کنفرانس، تقدیم کتاب توسط دکتر زلفی گل به پروفسور ولهارد، اجرای نمایش گیلانی، تقدیر از مقالات برتر و بازدید میهمانان و پروفسور ولهارد از موزه میراث روستایی از برنامه های دیگر مراسم اختتامیه بود. در ضمن با دعوت از پروفسور ولهارد در دفتر رئیس دانشگاه گیلان، حکم عضویت افتخاری هیأت علمی گروه شیمی به ایشان اهدا گردید.

(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13)

آدرس کوتاه :