بستن
FA EN AR RU FR CHI

خانه فرهنگ

خانه فرهنگ


خانه فرهنگ

تعریف خانه فرهنگ

خانه هاي فرهنگ سيستم پشتيباني كامل از فعاليت هاي فرهنگي دانشگاه است كه دانشجويان مي توانند باحضور در اين اماكن و استفاده از امكانات آن در زمنيه هاي مختلف فرهنگي فعاليت داشته باشند.

 با احداث اين ساختمان بسياري از مشكلات امكاناتي و پشتيباني دانشجويان براي اجراي برنامه ها برطرف خواهد شد.

ساماندهي فعاليت‌هاي فرهنگي و اوقات فراغت دانشجويان، ارتقاي وضعيت فرهنگي دانشجويان، توانمند‌سازي دانشجويان و افزايش اعتماد به نفس در آنها، افزايش آگاهي‌هاي اجتماعي، فرهنگي و هنري به واسطه آموزش، يادگيري مهارت‌هاي مختلف ارتباطي و معرفي آثار دانشجويان به واسطه برگزاري گالري‌هاي هنري و نمايشگاه‌هاي فرهنگي و هنري از اهداف ايجاد خانه هاي فرهنگ در دانشگاه ها می باشد.

ساخت و راه‌اندازی خانه‌های فرهنگ در دانشگاه‌ها با هدف تجمیع و ساماندهی فعالیت‌های دانشجویان در قالب‌های فرهنگی و ایجاد مرکزی مناسب جهت این فعالیت‌ها در دستور کار وزارت علوم قرار گرفته که می‌تواند برنامه‌های دانشجویی در حوزه فرهنگی را سرعت ببخشد.

راه اندازی خانه فرهنگ در دانشگاه گیلان

با لطف و عنایت حق تعالی و در راستای سیاست های نوین فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری راه اندازی «خانه فرهنگ» در چهارچوب و اهداف تعیین شده در سال 87 در دستور کار دانشگاه گیلان قرار گرفت.

در این خصوص پس از طرح موضوع در شورای فرهنگی و تصویب آن مقرر گردید مکان یابی مناسب صورت گیرد.
در این باره دو گزینه در دستور کار قرار گرفت: نخست ساخت خانه فرهنگ و دوم انتخاب مکان مناسب در مجموعه دانشگاه و بدنبال آن تجهیز و آماده سازی پس از بررسی انجام گرفته و طی بازدید کارشناس خانه فرهنگ وزارت متبوع از دانشگاه گیلان یکی از ساختمان های دانشگاه مستقر در جنب بازارچه جهت راه اندازی ساختمان شماره یک در نظر گرفته شد.
بدنبال پیگیری لازم در سال 88 روند بازسازی و تجهیز ساختمان مذکور در دستور کار قرار گرفت و با مساعدت های دفتر امور فرهنگی وزارت علوم، ساختمان شماره یک آن در دهه فجر سال 88 با حضور استاندار، مسئولین دانشگاه و نماینده وزارت علوم مورد بهره برداری قرار گرفت.

این ساختمان در فضایی به مساحت حدود 150 متر مربع دارای کتابخانه، سالن نمایشگاه، دفتر مدیر و تالار اجتماعات به ظرفیت 60 نفر می باشد. برای راه اندازی و تجهیز این ساختمان حدود 500 میلیون ریال هزینه شده است.

 شایان دکر است این ساختمان در تابستان 88 توسط آقای دکتر اسلامی مدیر کل وقت دفتر امور فرهنگی بازدید گردید و ایشان از تلاشهای دانشگاه گیلان قدردانی کردند.
 *     *     *
با توجه به اهمیت حضور دختران دانشجو در خوابگاهها و جهت پرکردن اوقات فراغت ساختمان شماره 2 خانه فرهنگ در دستور کار معاونت دانشجویی و فرهنگی قرار گرفت. لذا برای دست یابی به این موضوع، ساختمان شماره 2 در جوار خوابگاه دختران بنت الهدی موقعیت یابی شد. برای راه اندازی این خانه فرهنگ مبلغ 300 میلیون ریال از محل اعتبارات دانشگاه گیلان هزینه شده است.

این ساختمان حدود 80 متر مربع دارای سه اتاق و سرویس آشپزخانه و بهداشتی می باشد و در تاریخ سوم خرداد ماه 89 همزمان با همایش حجاب و عفاف به نام شهیده حجاب مروه شروینی با حضور مسئولین دانشگاه، نماینده دفتر امور فرهنگی وزارت علوم و مسئولین استانداری گیلان مورد بهره برداری قرار گرفت.

 *     *     *
 دانشگاه گیلان در فاز سوم، خانه فرهنگ ویژه دانشجویان ساکن در دانشکده منابع طبیعی صومعه سرا را در دستور کار قرار داده است که به امید خدا در آینده با حمایت های وزارت علوم پیگیری خواهد شد.
گزارش روند راه اندازی خانه فرهنگ درگزارش روند راه اندازی خانه فرهنگ در
گزارش روند راه اندازی خانه فرهنگ در
آدرس کوتاه :