بستن
FA EN AR RU FR CHI

بیانیه دانشگاه گیلان به مناسبت 13آبان

بیانیه دانشگاه گیلان به مناسبت 13آبان


بیانیه دانشگاه گیلان به مناسبت 13آبان

 

سیزدهم آبان یکی از درخشان ترین صفحات تاریخ حماسی ملت بزرگ ایران در مبارزه با استکبار جهانی و زیاده خواهی ایادی اوست. یوم الله 13آبان یادآور تبعید امام خمینی است که در سال 1343 در دفاع از کیان و استقلال ملت بزرگ ایران شجاعانه به لایحه ننگین کاپیتولاسیون فریاد برآورد وقتی رژیم وابسته به استکبار با افشاگری روشنگرانه حضرت امام مواجه شد، از همراهی ملت بیدار ایران با رهبر الهی خویش به هراس افتاد، در روز 13آبان همان سال دست به تبعید امام زد.

در آبان سال 1357 دانش آموزان فرزندان، معنوی حضرت امام در شرایطی که نهضت بیداری ملت ایران روز به روز فراگیرتر می شد به صحنه آمدند و سینه های خویش را در برابر گلوله های مرگبار رژیم وابسته به استکبار جهانی سپرکردند و تعدادی به شهادت رسیدند.

در آغازین سالهای حاکمیت جمهوری اسلامی ایران در 13آبان 1358 نیز حرکت توفنده دانشجویان برای تسخیر سفارت آمریکا در ایران که به لانه جاسوسی معروف شده بود توسط رهبر کبیر انقلاب مورد تایید قرار گرفت و آن را انقلاب دوم و بزرگتر از انقلاب بهمن 57 دانست.

البته این اقدام تنها برگ زرین اسلام خواهی و استقلال طلبی ملت بزرگ ایران نیست بلکه صرفاً مبدا استکبار ستیزی مردمی است که طی 40 سال در مقابل همه تهدید های نظامی، اقتصادی و فرهنگی نظام سلطه ایستادگی کرده و مقاومت می کنند؛ مردمی که با دادن هزینه های سنگین به استحکام ساخت درونی نظام پرداختند و قله های علم و فناوری را فتح کردند و عزتمندانه پرچم اسلام و ایران را به اهتزاز درآوردند. آنان انقلاب اسلامی را در داخل و خارج از کشور گسترش دادند و با نصب العین قرار دادن نقشه راه در جنگ اقتصادی امروز توسط  استکبار جهانی و ایادی  وابسته به او نیز همچون جنگ نظامی و جنگ فرهنگی درصدد خلق حماسه ای دیگرند.

اینک در آستانه فرارسیدن سیزدهم آبان ماه، ما دانشگاهیان دانشگاه گیلان ضمن گرامی داشت این روز و ادای احترام به ارواح شهدای دانش آموز و کلیه شهدای انقلاب اسلامی ایران، همگام با سایر آحاد مردم در راهپیمایی ضد استکباری 13آبان شرکت نموده و حمایت همه جانبه خود را از حرکت استکبار ستیزی ملت بزرگ ایران به رهبری مقام معظم رهبری اعلام می داریم.

 معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه گیلان